Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

ABDULLAH ERİN

1969 yılında Mardin’de dünyaya gelen Abdullah Erin, 1986 yılında Midyat Lisesi’nden ve 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden derece ile mezun oldu.
1992’de Kaymakamlık sınavını kazandı. Bir yılı İngiltere’de dil eğitimini içeren Kaymakam adaylığı sürecini dönem ikincisi olarak tamamladı. Mülki İdare Amirliği mesleğinde, birçok il ve ilçede kaymakamlık ve vali yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2001 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından Yüksek Lisans yapmak üzere gönderildiği İngiltere Nottingham Üniversitesi Sosyoloji ve Sosyal Politika Fakültesi’ndeki eğitimini ‘Üstün Başarı’ derecesi ile tamamlayarak kaymakamlık görevine döndü. 2005 yılından itibaren 4 yıl süreyle Mülkiye Başmüfettişi olarak görev yaptı.
2009 yılında Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Kurucu Genel Sekreteri olarak çalıştı ve bu süreçte Mardin başta olmak üzere bölge illerinde önemli projelerin hayata geçirilmesini sağladı.

2013-2016 yılları arasında İçişleri Bakan Danışmanlığı görevinde bulunan Abdullah Erin, 2016-2017 yıllarında Adıyaman Valisi ve 2017-2022 yılları arasında Şanlıurfa Valisi olarak görev yaptı. Valilik görevi süresince toplumun her kesimiyle derin bağlar kurarak bölge halkının büyük sevgi ve saygısını kazandı.
Meslek hayatı boyunca ABD, İngiltere, İsveç, Danimarka, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suriye ve Irak gibi birçok ülkedeki çeşitli üniversite ve STK’ların Sosyal ve ekonomik politikalar, kamu yönetiminin yeniden yapılanması, insan hakları, kalkınma, yoksulluk, planlama gibi alanlarda düzenledikleri özel kurs ve seminerlere katıldı.

25. ve 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde AK Parti Milletvekili Adayı olan Abdullah Erin, 18 Ocak 2023 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Mahalli İdareler Seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.

Erin; iyi derecede Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.