Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

18/01/2024 Tarihinde Ankara Ato Kongre salonunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat Mardin’in Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına E. Vali Sayın Abdullah Erin aday gösterildi.

Son zamanlarda adı sıkça duyulan anketlerde ve kulislerde adı dillendirilen bir adaydı Abdullah Erin.

Ak Parti Genel Merkez’inin aday belirlerken bir çok kriteri bir arada değerlendirip seçmen önüne en uygun olanı koymak için yoğun çalışmalar yaptığı şüphesiz. Aday profili olarak Abdullah Erin isminin seçilmesinin önemi konusuna gelince Abdullah Bey’in seçmen karşısındaki avantajlarını sıralamak gerekiyor:

Öncelikle Abdullah Erin’in en önemli avantajı kuşkusuz Başarılı bir valilik süreci geçirmiş olması, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi önemli şehirler de başarılı bir mülki idare amiri performansı sergiledi. Özel de Şanlıurfa ‘da çok sevildi, bunun karşılığında da gerek bölgede gerekse de merkezi idare tarafından övgülere mashar oldu. Arapça ve Kürtçe’yi iyi biliyor olması , halk ağzı ile bürokratik retoriği bir arada harmanlayıp, devletle vatandaş arasında gönül köprüleri kurmayı başarmış olması onu gittiği yerlerde sevilen bir sima haline getirdi.
7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde iki kez AK Parti’nin 4. Sıradan Mardin Milletvekili Adayı olduğu dönemlerde Siyasi cepheleşmenin bir tarafı olarak kodlanmadı. Bu husus, onu parti kurmayları, siyaset dışı sivil toplum kuruluşları, şehir bürokrasisi, yerel parti teşkilatları arasında hep saygı duyulan birleştirici bir figür olmasını sağladı.

Abdullah Erin’in hem siyaset hem bürokratik ilişkilerinde polemiklere girmekten kaçınmış olması’ da vatandaş nezdinde hep beğenildi ve takdir edildi. Valilik görevlerinden önce Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kalkınmasına öncü olan Dicle Kalkınma Ajansı gibi önemli bir kuruluşun kurucu Genel Sekreterliği yaptığı dönemlerde de Abdullah Erin Projeci ve hizmet odaklıydı. Bu özelliğin hizmetin halka doğrudan ulaştığı Belediye gibi yerel yönetimlerde başat referans olduğu tartışmasızdır.

Vatandaş özelde Mahalli idarelerden hizmetin doğru etkin bir şekilde sunulmasını ister, kent yaşamının kolaylaşmasını, yaşam kalitesinin artmasını Mahalli İdarelerden beklerken bunun hizmet odaklı olarak hayata geçirebilecek güçlü bir yönetimsel irade bekler, bu da fazlasıyla Abdullah Erin’de vardır.

Abdullah Erin’in Mardin’in Ak parti Belediyeciliği ile tanışması için özellikle halk nezdinde etkili olabilecek hususlara vurgu yapması ve vurguladığı hususlara yönelik etkin bir kampanya yaratması gerekmektedir.Mardin’in sorunlarına çözüm bulabilmek için şehrin röntgenini çekmeli ,sorunları tespit etmek için bir çok kesimle görüşüp bunlara ilişkin çözümleri oluşturmalı ve seçim kampanyasını bunun üzerine inşa etmelidir. Vatandaş siyasetçinin sunacağını değil kendinin beklediği çözümleri gerçekleştirme inancına göre tercihte bulunacaktır.Kavramsal anlamda birleştirici konular kampanyanın öznesi olmalıdır. Mardin temelde 3 alan üzerine hayatını idame ettirir.Turizm, Ticaret ve Tarım. (3T) Bu alanlarda yaşanılan sorunlara karşı üzerine görsellerle çeşitlendirilmiş gerçekçi finansman bulunabilecek projeler halk nezdinde dikkate alınır.

Av. Olcay Sekizkardeş